Rozwój myślenia logicznego i matematycznego u przedszkolaków - rytmy, orientacja
ABY POBRAĆ, WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ:
* Dane wymagane

** Na podany adres e-mail zostanie wysłany odnośnik do pełnej wersji darmowego e-booka.

Seria książek Rozwój myślenia logicznego i matematycznego u przedszkolaków to zbiór pomysłów i propozycji zabaw, których celem jest rozwijanie u dzieci podstawowych zakresów myślenia logicznego i matematycznego.

Wszystkie propozycje są w pełni zgodne z nową podstawą programową wychowania przedszkolnego. Wśród zabaw znalazły się propozycje dla młodszych i dla starszych przedszkolaków. Nauczyciel sam dokona wyboru odpowiedniego dla swojej grupy.

Zaproponowano trzy formy zajęć: zajęcia indywidualne, zespołowe (grupa kilku dzieci) oraz grupowe (dla całej przedszkolnej grupy), aby dziecko już w przedszkolu mogło zdobywać różnorodne doświadczenia w kontaktach z innymi. Pamiętajmy – matematyka to także zabawa. W jakim stopniu, zależy przede wszystkim od nas, nauczycieli.

Rytm, jeżeli zostanie już dostrzeżony i zrozumiany, pozwala przewidywać, co się wydarzy, co będzie następne. Ta przewidywalność daje poczucie bezpieczeństwa. M.in., dlatego dzień w przedszkolu płynie według określonego schematu/rytmu – dzieci rano się schodzą, jedzą śniadanie, potem mają zajęcia, wychodzą do ogrodu, jedzą obiad, odpoczywają, jedzą podwieczorek, bawią się, wracają do domu. I tak każdego dnia. Taki porządek daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Wykorzystaj w swojej pracy zabawę rytmem, logicznością i liczbami!

 

Przykład zabawy dostępnej w naszej publikacji:

Przygotowanie

 

  • Dzieci siedzą w kręgu, jedno z nich trzyma piłkę.

Przebieg

  • Nauczyciel włącza rytmiczną muzykę i w jej rytm podaje polecenia, np.: w prawo, w prawo, w prawo, a dzieci podają sobie piłkę w prawą stronę.
  • W pewnym momencie nauczyciel mówi: stop (za pierwszym razem może temu towarzyszyć wyłączenie muzyki) i zmienia polecenie: w lewo, w lewo, w lewo.
  • Dzieci zmieniają kierunek podawania piłki.
  • Co jakiś czas nauczyciel zmienia polecenia – kierunek podawania piłki.
  • Od czasu do czasu pojawia się polecenie w górę! Wtedy dzieci unoszą ręce do góry (dziecko, które ma aktualnie piłkę, unosi do góry ręce, trzymając w nich piłkę).


Dobrej zabawy!