Dziecko o zaburzeniach SI dających obraz nadpobudliwości
ABY POBRAĆ, WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ:
* Dane wymagane

** Na podany adres e-mail zostanie wysłany odnośnik do pełnej wersji darmowego e-booka.

Zanim urodzi się dziecko, zanim mamy szansę zacząć obserwować jego potrzeby i preferencje, zaczyna się kształtować „mapa” potrzeb dziecka i możliwości w zakresie procesów przetwarzania bodźców zmysłowych. Już w okresie prenatalnym (przed narodzinami) matka może obserwować, jak zachowuje się jej dziecko – czy jest bardziej czy mniej ruchliwe, jakie dźwięki lubi, jak reaguje na zmiany w otoczeniu matki, itp.

Duży wpływ na to, jakie dziecko jest po urodzeniu, mają warunki ciąży – w tym choroby, na które choruje mama, a także to, czy mama jest aktywna, czy z powodu zagrożenia ciąży nie ma ograniczeń ruchowych. Kiedy dzieci się rodzą, zaczynają wyraźnie reagować na bodźce dochodzące z otoczenia.

Rodzaj otoczenia, w jakim znajduje się dziecko (czy jest cicho, czy głośno, czy dziecko często znajduje się w bogatym w bodźce miejscu, itp.), również ma wpływ na jego rozwój. To niezwykle skomplikowane połączenie pomiędzy tym, jakie rodzi się dziecko (jakie ma predyspozycje do odbioru wrażeń zmysłowych), a tym, jakie jest jego otoczenie i jakie własne preferencje sensoryczne mają jego najbliżsi (czy zgodne i zrozumiałe są preferencje pomiędzy dzieckiem a mamą i najbliższymi).